This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Type: OAuthException
Vedeli ste, že…
...Austrália sa právne osamostatnila pred 35 rokmi❓![]()
Dvojica zákonov, známa pod jednotným názvom The Australia Act 1986, upravila právne usporiadanie medzi Austráliou a Spojeným kráľovstvom. Zaujímavosťou tohto procesu je, že zákon prešiel simultánne dvoma zákonodarnými zbormi. Osamostatnenie Austrálie od Britského impéria bolo schválené samostatne v parlamente celého Commonwealthu a samostatne v austrálskom parlamente. Dôvodom prejednávania zákona v oboch zákonodárnych inštitúciách bola neistota, či samotný parlament Commonwealthu má právomoc tak urobiť samostatne.![]()
Dňa 3. marca 1986 tak rozlohou šiesty najväčší štát sveta dosiahol postavenie suverénneho, zvrchovaného a nezávislého štátu. Týmto aktom sa vylúčil zostávajúci vplyv bývalého svetového impéria na austrálsku vládu, čím sa otvorila možnosť prijímať právne predpisy s účinnosťou v celej Austrálii, a teda jej šiestich štátoch a dvoch hlavných teritóriách. 🇦🇺![]()
Ďalšou zaujímavosťou je, že po ukončení separačného procesu Austrálčania stale považujú anglickú kráľovnú Alžbetu II.za formálnu hlavu štátu a dodnes tvoria súčasť Commonwealthu. Austráliu radíme medzi konštitučné monarchie a federácie so zachovaným bikameralizmom po vzore Spojeného kráľovstva. ![]()
Commonwealth je v súčasnosti únia 54 nezávislých a rovných štátov, avšak základy pre toto spoločenstvo boli postavené v kolonizačnom procese britského impéria, kde Spojené kráľovstvo ako jeden z popredných kolonizátorov spravoval územia súčasných zvrchovaných štátov. Aktuálne sú členmi Commonwealthu aj dva štáty, ktoré neviaže historická spojitosť s Veľkou Britániou - Rwanda a Mozambique. Oba štáty v minulosti patrili iným koloniálnym veľmociam - Nemecku a Portugalsku. Členstvo v únii je postavené na princípe dobrovoľnosti, rovnosti a kooperácie medzi členskými štátmi. 🤓![]()
#KPKE #VedieťViac #VedeliSteŽe
VAKCÍNOVÁ DIPLOMACIA![]()
Za posledný rok sa takmer všetko dianie vo svete odvíjalo od pandémie koronavírusu. V súčasnosti sa nádej v zastavenie šírenia vírusu upiera najmä na vývoj vakcín proti COVID-19. Tých je na trhu viacero a v súčasnosti sú už postupne distribuované a používané. Ani nákup a podávanie vakcín však nestoja celkom mimo politického diskurzu. Práve naopak, stretávame sa s novým pojmom, ktorým je vakcínová diplomacia. 🧪![]()
O čo ide? Vakcínová diplomacia znamená stratégiu distribúcie vakcín najmä do štátov, ktoré majú s vysielajúcim štátom prijateľné politické či ekonomické vzťahy. Vakcíny teda môžu byť žiadateľom dodávané skôr na základe politickej priority než podľa potreby. Vakcínová diplomacia zahŕňa aj vzťahy medzi zainteresovanými štátmi, tvorbu cien pre štátne nákupy vakcín či ich distribúciu na základe predaja, darovania alebo pôžičky.![]()
Ako k nákupom pristupujú cieľové štáty? Tie sa rozhodujú na základe štyroch ukazovateľov: cena vakcíny, rýchlosť dodania, bezpečnosť a účinnosť. V neposlednom rade do hry vstupuje medializácia problému, vyhlásenia politických predstaviteľov a verejná mienka. Vakcínovú diplomaciu do veľkej miery usmerňujú diskusie medzi odborníkmi, politikmi a širokou verejnosťou. 🗣![]()
V posledných mesiacoch sa s daným pojmom stretávame najmä v kontexte Číny, s ktorou sa po vypuknutí pandémie spájal už pojem rúšková diplomacia. Peking vo výrobe veľkých množstiev rúšok, testov a zdravotníckeho materiálu nemal natoľko výraznú konkurenciu ako je to pri vakcínach. Čína tak mohla predaj a distribúciu rúšok uskutočňovať podľa vlastnej voľby. V snahe o zlepšenie vlastného obrazu vo svete dodala rúška viacerým štátom, medzi inými aj Slovensku, Českej republike, Srbsku či Taliansku. 🇨🇳![]()
Pojem vakcínová diplomacia sa aktuálne stáva veľmi využívaným. Keďže je očkovanie považované za kľúčovú stratégiu v boji proti koronavírusu, je samozrejmé, že dopyt po vakcínach stúpa. Rovnako sa bude stupňovať aj intenzita diskusií o distribúcii a využití vakcín a samotná vakcínová diplomacia. Zvoleniu vhodnej taktiky by mala predchádzať najmä seriózna verejná diskusia a zvyšovanie úrovne informovanosti o téme. 🤓![]()
#KPKE #VedieťViac #PojemTýždňa
Zatvorené knižnice správneho bádateľa nezaskočia! 😬![]()
Vie totiž, že Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach svojou činnosťou pomáha študentom získavať odborné informácie z bezpečia domova. 🖥 Prihlás sa na webinár už 1. marca 2021 a zisti, ako môžeš rozšíriť možnosti vyhľadávania zdrojov do seminárok, bakalárok či diplomoviek. 🧐![]()
Viac informácií nájdeš v príspevku nižšie 👇
Vedeli ste, že...![]()
...študenti sa nepostavili na odpor totalitnému režimu len v rokoch 1939, 1968 a 1989, ale aj počas komunistického puču vo februári 1948❓![]()
Napriek tomu, že študentská angažovanosť v tom období je dnes už takmer zabudnutá, vtedy to bol najvýraznejší protest proti nastupujúcej komunistickej diktatúre. Dve študentské demonštrácie sa odohrali v štádiu, kedy nekomunistická politická reprezentácia už vôľu k odporu stratila. Študenti svoj odpor manifestovali počas troch februárových dní:![]()
23. februára sa v pražskom Obecnom dome konalo zhromaždenie študentov Národnosocialistickej strany. Výraznou osobnosťou bol najmä mladý poslanec Josef Lesák, ktorý spolu s inými poslancami kritizoval postup komunistov v prebiehajúcej vládnej kríze a ohradili sa aj proti prehliadke ich sekretariátu príslušníkmi Zboru národnej bezpečnosti ešte v ten istý deň. Potom sa pokojný, niekoľkotisícový sprievod vydal na Pražský hrad, na ktorom ich skutočne prijal prezident Beneš. Vtedy ešte príslušníci Zboru národnej bezpečnosti proti zúčastneným nezasahovali. 🗣![]()
24. februára sa študenti zhromaždili pred budovou sekretariátu KSČ a dožadovali sa oslobodenia dvoch študentov zatknutých v predchádzajúci deň. Aktívni však neboli len nekomunistickí študenti, ulice a námestia zapĺňali aj študenti, ktorí podporovali Klementa Gottwalda. 🔍![]()
25. februára 1948 sa skupina študentov, novinárov a vysokoškolských učiteľov vybrala na pražský hrad za prezidentom Edvardom Benešom s odkazom, aby neustupoval komunistom a neprijímal demisiu nekomunistických ministrov. Na Nerudovej ulici bol však sprievod brutálne rozohnaný policajtmi. Jeden zo študentov bol dokonca postrelený. Účastníci tohto pochodu boli zo škôl vylúčení, napriek tomu, že niektorí z nich boli už v poslednom ročníku štúdia. Iní sa dostali za mreže alebo odišli do exilu.![]()
Táto študentská demonštrácia bola v podstate ojedinelou akciou a verejným protestom proti nastupujúcemu komunistickému režimu. ⌛️![]()
#KPKE #VedieťViac #VedeliSteŽe
V rubrike #AlumniKPKE dnes prinesieme slová nášho bývalého absolventa, ktorý v súčasnosti pôsobí ako starosta Mestská časť Košice - Sídlisko KVP - Ladislava Lörinca. Ako ho Katedra politológie FF UPJŠ pripravila na “starostovanie” a kde vidí jej kvality? To ti prezradí nižšie. 👇![]()
„Netajím sa tým, že som absolventom Katedry politológie UPJŠ v Košiciach. Práve naopak, som na to veľmi hrdý. Táto škola ma zabezpečila „povinnou výbavou“ ako pred ľuďmi odprezentovať seba, svoje postoje, argumentovať, mať všeobecný prehľad či kriticky myslieť. Toto všetko ma sprevádza každý jeden pracovný deň. Hlavne v tejto dobe plnej dezinformácií a hoaxov to vnímam oveľa intenzívnejšie nie len ako starosta, ale aj ako obyčajný človek, ktorý vníma veci, čo sa dejú a snaží sa ich pochopiť s nadhľadom.![]()
Niekde som počul, že dobrý učiteľ vysvetlí, skvelý demonštruje a veľký inšpiruje. Kým som päť rokov sedel nad knihami a chodil na skúšky, nevnímal som to tak. S odstupom času môžem povedať, že po Katedre politológie chodí veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí ukazujú, ako sa nebáť povedať svoj názor nahlas, no stále úprimne a čestne.![]()
Dobrým politológom sa nikto nestane ihneď, prvoradá je však snaha chápať a počúvať nielen seba, ale aj ostatných, byť ohľaduplný k iným názorom a poučiť sa z chýb. A nezabudnúť kde a kto vás to naučil.” 🤝![]()
#KPKE #VedieťViac